آخرین مطالب

کنکور تربیت معلم و بلاتکلیفی داوطلبان/ «سابقه تحصیلی» و«سن» ورود به دانشگاه فرهنگیان چقدر شد؟

کنکور تربیت معلم و بلاتکلیفی داوطلبان/ «سابقه تحصیلی» و«سن» ورود به دانشگاه فرهنگیان چقدر شد؟ فرهنگی

کنکور تربیت معلم و بلاتکلیفی داوطلبان/ «سابقه تحصیلی» و«سن» ورود به دانشگاه فرهنگیان چقدر شد؟

  بزرگنمایی:

از سال آینده برای اولین بار جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی از طریق برگزاری آزمون اختصاصی «تربیت معلم» و مجزا از کنکور سراسری انجام می‌شود؛ درحالی ثبت‌نام برای شرکت در این کنکور اختصاصی از دو هفته دیگر آغاز می‌شود که هنوز تکلیف برخی مسائل مهم نظیر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان، سهم سابقه تحصیلی در این آزمون و ضرایب دروس مورد امتحان مشخص نیست و داوطلبان نمی‌دانند دست آخر شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان حداکثر 24 یا 40 سال شد؟.

به گزارش صبح ملت به نقل از ایسنا، بر اساس مصوبه «سیاست‌ها و ضوابط کیفیت بخشی دانشگاه فرهنگیان» که اوایل سال جاری به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، وزارت علوم مکلف است با همکاری وزارت آموزش و پرورش، آزمون اختصاصی «تربیت معلم» را برگزار کرده و «نظام اختصاصی سنجش و پذیرش دانشجو ـ معلم» را با رویکرد استعدادیابی برای شغل معلمی و احراز شایستگی‌ها از طریق ارزیابی علمی، عمومی، تخصصی و سابقه تحصیلی، تدوین کند.

در واقع مسئولان مربوطه بر روی این امر اتفاق نظر دارند که علاوه بر اینکه برگزاری کنکور اختصاصی به کیفیت بخشی و ارتقای دانشگاه فرهنگیان کمک می‌کند، در عین حال اینگونه جذب معلم به مسیر اصلی خود یعنی «تربیت معلم» باز می گردد و گزینش و انتخاب معلم اختصاصی می‌شود.

آیین نامه برگزاری کنکور اختصاصی «تربیت معلم» نیز در ستاد ملی تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و قرار است در اردیبهشت 1403 برای اولین بار کنکور «تربیت معلم» برگزار شود.

آغاز ثبت نام کنکور تربیت معلم از 5 آذر

 کنکور «تربیت معلم» نیز همانند کنکور سراسری توسط سازمان سنجش و همزمان با کنکور سراسری برگزار می‌شود. بر این اساس فقط آن دسته از دانش آموزان پایه دوازدهمی که می‌خواهند با ورود به دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان در آینده معلم شوند از 5 آذر ماه سال جاری تا 11 آذر ماه فرصت دارند تا از طریق سایت سازمان سنجش برای شرکت در کنکور «تربیت معلم» ثبت نام کنند.

همچنین کنکور تربیت معلم همزمان با کنکور سراسری در روزهای پنجشنبه و جمعه 6 و 7 اردیبهشت سال 1403 برگزار می‌شود و به تبع سازمان سنجش تدابیر لازم برای عدم تداخل ساعت برگزاری آزمون آن دسته از دانش آموزانی که قصد دارند در هر دو کنکور سراسری و تربیت معلم شرکت کنند را فراهم می کند.

بلاتکلیفی سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و سهم سابقه تحصیلی در کنکور تربیت معلم

با این وجود هنوز جزئیات این کنکور اختصاصی اعم از ضریب دروس مورد امتحان، سهم سابقه تحصیلی در این آزمون، سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان و  نحوه طرح سوالات مشخص نیست و گرچه جزئیات آن به جلسات کارشناسی بین وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و سازمان سنجش موکول شده است اما همچنان خبری از این جزئیات نیست.

همین ابهام در جزئیات کنکور «تربیت معلم» منجر به بلاتکلیفی داوطلبانی شده است که تا دو هفته دیگر باید برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنند اما هنوز حتی نمی‌دانند از لحاظ سنی مشمول ورود به دانشگاه فرهنگیان می‌شوند یا خیر؟.

سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان در دفترچه کنکور سراسری سال جاری 24 سال عنوان شده بود، اما با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تابستان امسال، این سقف سنی برداشته شد و قانونا دانشگاه فرهنگیان باید سقف سنی ورود دانشجو به این دانشگاه را از 24 سال به 40 سال تغییر می‌داد اما طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش از آنجایی که این رای پس از برگزاری کنکور 1402 صادر شده بود و عملا سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش با کمبود زمان و فرصت مواجه بودند، امکان اصلاح روندها برای کنکوری‌های 1402 وجود نداشت و کنکوری‌های امسال با همان شرط سنی 24 سال وارد دانشگاه فرهنگیان شدند.

پیش از این مطرح شده بود که ممکن است از کنکور 1403 به بعد با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، سن ورود به دانشگاه فرهنگیان از 24 سال کمتر یا بیشتر شود. با این حال همچنان صحبتی از مصوبه این شورا به میان نیست و متقاضیان شرکت در کنکور تربیت معلم 1403 بلا تکیلف‌ مانده‌اند!.

از سوی دیگر از سال 1402 به بعد سوابق تحصیلی دانش آموزان در کنکور سهم و تاثیر قطعی دارد، این سهم برای کنکور امسال یعنی سال 1402 و کنکور سال بعد 1403 تنها معطوف به نمرات سال آخر متوسطه یعنی پایه دوازدهم شده است اما در سال 1404 نمرات پایه­‌های یازدهم و دوازدهم و از سال 1405 به بعد بر اساس نمرات پایه­‌های سه سال آخر (دهم، یازدهم و دوازدهم) محسوب می‌شود.

همچنین تاثیر قطعی سابقه تحصیلی که برای کنکور امسال سهم 40 درصدی داشت، در کنکور سال 1403 سهم قطعی 50 درصدی و از کنکور 1404 به بعد سهم قطعی 60 درصدی دارد.

قاعدتا در کنکور تربیت معلم نیز همانند کنکور سراسری، سوابق تحصیلی (نمرات امتحانات تشریحی نهایی) به صورت قطعی سهم خواهد داشت و سابقه تحصیلی هر داوطلب، میانگین وزنی نمرات دروس عمومی و تخصصی در هر رشته تحصیلی دوره دوم متوسطه (در نظام آموزشی جدید یا 6-3-3) و یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی (در نظام آموزشی قبلی) است؛ اما هنوز مشخص نیست سهم سوابق تحصیلی در نخستین آزمون تربیت معلم 1403 همانند آزمون سراسری  50 درصد یا بیشتر است؟.

در این میان مسئولان وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کردند که گرچه هنوز چارچوب و جزئیات آزمون اختصاصی «تربیت معلم» در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب نرسیده است اما این وزارتخانه پیشنهاد اعمال سهم قطعی و 50 درصدی سابقه تحصیلی برای این آزمون را داده است و از طرفی اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی تا قبل از انتشار دفترچه ثبت نام کنکور «تربیت معلم» تصمیمی درباره افزایش یا کاهش سقف سنی ورود به این دانشگاه نگیرد، طبق قانون، ضوابط قبلی ورود به دانشگاه فرهنگیان باید رعایت شود و این یعنی طبق آخرین رای دیوان عدالت اداری، سقف سنی ورود به دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان در کنکور تربیت معلم 1403، حداکثر 40 سال می‌شود.

اعمال ماده 91 رد شد؟

در همین راستا منصور اردستانی، مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش در خصوص تغییر رای اخیر دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان درخواست اعمال ماده 91 (رسیدگی مجدد در هیات عمومی دیوان عدالت اداری) این دیوان را داده بود، اظهار کرد: درخواست اعمال ماده 91 ما به دیوان عدالت اداری ارائه شد، رئیس دستور بررسی دادند و هیات کارشناسی بررسی کردند. اکنون در نوبت طرح هیات عمومی قرار دارد.

وی در پاسخ به اینکه در فضای مجازی اخباری مبنی بر اینکه درخواست اعمال ماده 91 شما رد شده است، وجود دارد، آیا این صحت دارد؟، تصریح کرد: اگر هم رد شده است به ما ابلاغ نکرده‌اند. هنوز چیزی در این رابطه به ما ابلاغ نشده است.

تکلیف سن ورود به دانشگاه فرهنگیان چه شد؟ 

شرایط تدوین شده اما تصویب نه

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص سن ورود به دانشگاه فرهنگیان نیز توضیح داد: الحاقیه‌ای به سیاست‌ها و ضوابط کیفیت بخشی دانشگاه فرهنگیان در مصوبه 402 مهرماه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که بر اساس آن قرار بر این شد که شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان با پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

اردستانی افزود: متن این شرایط عمومی و اختصاصی تهیه شده اما هنوز از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نگذشته است و به زودی مطرح می‌شود. با توجه به اینکه کنکور مستقل برای تربیت معلم منظور شده است، ابتدا باید این شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تصویب شود تا قابل اعمال در دفترچه جدید ثبت نام کنکور اختصاصی باشد.

وی در پاسخ به اینکه بنابراین هنوز این شرایط تصویب نشده و مشخص نیست حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟، تاکید کرد: شاید من اطلاع نداشته باشم اما تا جایی که می دانم ظاهرا این شرایط تدوین شده است، در نوبت بررسی و طرح است و به زودی در صحن مطرح می‌شود تا به تصویب برسد.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره اینکه برخی داوطلبان گلایه دارند که با اختلاف سنی چند روزه تا یک هفته هم نمی‌توانند مشمول سقف سنی دانشگاه فرهنگیان شوند و از این رو ثبت نام آنها در این دانشگاه ممکن نیست، توضیح داد: شرایط سنی طبق ضوابط دفترچه حاکم و اعمال می‌شود. به هر حال ضوابط  وزارتخانه و دانشگاه اجازه نمی‌دهد و سن افراد در زمان ثبت نام در دانشگاه ملاک است. معیار نیز  شناسنامه افراد است. با این حال موراد استثنایی هم وجود داشته است که با دستور دیوان عدالت اداری یا با رای قطعی و موردی ابلاغ شده به آموزش و پرورش، این وزاتخانه اقدام به ثبت نام چنین افرادی کرده است.

تکلیف سقف سنی مشخص نشود، آخرین رای دیوان عدالت اداری برای کنکور 1403 اجرا می‌شود

اردستانی خاطر نشان کرد: مطمئنم که با پیگیری دانشگاه فرهنگیان و وزارت آموزش و پرورش به احتمال زیاد این شرایط تا قبل از انتشار دفترچه ثبت نام به تصویب می‌رسد، با این حال اگر تا زمانی که شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان به تصویب نرسد، ضوابط قبلی حاکم است. برای اعمال ضوابط قبلی نیز باید رای دیوان عدالت اداری را ملاک عمل قرار داد و این رای لازم الاجراست.

پیشنهاد اعمال سهم 50 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور تربیت معلم

همچنین محسن زارعی، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌ و پرورش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: آموزش و پرورش پیشنهاد داده است تا سهم سابقه تحصیلی در آزمون اختصاصی تربیت معلم همانند کنکور سراسری امسال، 50 درصد و قطعی باشد اما این موضوع فقط در حد پیشنهاد است و این امر باید در ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و سپس ابلاغ شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا در صورت تصوب سهم 50 درصدی سابقه تحصیلی، سال آینده این سهم در کنکور تربیت معلم همانند کنکور سراسری به 60 درصد می‌رسد؟، گفت: بله، اما هنوز  سهم سابقه تحصیلی برای آزمون اختصاصی تربیت معلم 1403 به تصویب ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی نرسیده است.

زارعی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره ضرایب دروس امتحانی در این آزمون و نحوه طرح شدن سوالات نیز توضیح داد: چارچوب و جزئیات این آزمون هنوز تصویب نشده و باید صبر کنیم تا تصویب شود. این امر در دستور کار است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

آتش بس غزه تمدید نشد

کشف اولین قرص برافزایشی فراکهکشانی

یک کارشناس مسکن مطرح شد مالیات صرف توسعه کشور شود، نه مخارج روزانه

به مناسبت سالگرد ثبت جهانی «نوروز» در یونسکو باورهای اشتباه درباره «هفت‌سین»، «چهارشنبه‌سوری» و «سیزده به‌در»

مرگ 5 میلیون نفر در سال ناشی از سوخت‌های فسیلی

راه‌اندازی رسانه نمایشی اختصاصی برای ناشنوایان در کشور

احتمال احیای سهمیه ویژه دانش‌آموزان عشایری در کنکور 1403

بورس در فاز چرخش؟

خوزستان به تنهایی توان تامین 63 روز گندم کل کشور را دارد

سود سهام عدالت تا شب یلدا واریز می‌شود/ چه کسانی سود یک میلیون و 200 هزار تومانی می‌گیرند؟

شیوع بیماری جدید در چین، نگرانی در سایر کشورها

داور زن ایرانی در المپیک پاریس

راه های همبستگی با غزه

دوباره باید ماسک بزنیم؟

ابر چالش خوزستان مدیریت است

شرایط پذیرش بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شریف اعلام شد

درخواست جنبش عدم تعهد برای تحقیق درباره استفاده رژیم صهیونیستی از سلاح‌های شیمیایی

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اعلام کرد بودجه 700 میلیارد تومانی برای تبدیل موتورسیکلت‌های بنزینی پایتخت به برقی

رئیس سازمان بورس اعلام کرد سهام عدالت فعلا فروشی نیست/ واریز اولین مرحله سود سهام عدالت در آذرماه

در دیدار سفیر عربستان و رییس سازمان حج مطرح شد مساعدت عربستان برای ازسرگیری عمره ایرانی‌ها

ماجراهای حنجره طلا آماده نمایش می شود

وزیر کار: منابع افزایش حقوق بازنشستگان پیش بینی نشده است

برندگان و بازندگان واردات خودرو

شرایط برقراری پوشش بیمه‌ای «فریز تخمک» و «رحم اجاره‌ای»

واکنش خمس به پیشنهاد باشگاه اسپانیایی

CR7 تنها نیست؛ از نمونه‌های خارجی تا الگوی ایرانی

اوضاع بر وفق مراد یحیی و شاگردانش

سفیر ایران در دوحه: تعامل نزدیکی با قطر داریم/ 14 زندانی ایرانی آزاد شده‌اند

عذرخواهی بیرانوند از کریستیانو رونالدو

تشریح اجرای طرح های آبرسانی در جنوب سیستان و بلوچستان

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور پاسخ داد آیا مدت زمان سربازی به 12 ماه کاهش می‌یابد؟

موافقت حماس با تمدید دو روزه آتش‌بس غزه

چرا آژانس هزینه بازنگشتن آمریکا به برجام را از ایران طلب می‌کند؟

طهرانچی خبرداد دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد وام شهریه بدون بهره می‌گیرند

مادران باردار سبد غذایی رایگان می‌گیرند/ از یارانه 4 میلیونی تا سبد بهداشتی و پوشاک

مهاجم سابق استقلال هم رباط داد؟

مهاجم سابق استقلال هم رباط داد؟

قضاوت بازی‌ مرگ و زندگی پرسپولیس به چینی‌ها رسید

نتیجه مسابقات جهانی جوانان همه را به آینده وزنه‌برداری امیدوار کرد

اعتراض روزنامه اماراتی به تصمیمات مجیدی

آخرین وضعیت اجرای طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت در کشور/ اعلام روش دریافت یک روزه گواهینامه

سردار را خیلی دوست دارم، او دیوانه‌کننده است

رئیس سازمان امور مالیاتی خبر داد درآمدهای مالیاتی 2 برابر درآمدهای نفتی شد/ شناسایی 18 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی

اظهارنظر مالیاتی‌ها برای افزایش سقف معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد1403

5 نکته مهم برای داوطلبان آزمون پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه‌ فرهنگیان

وعده‌ای که به زودی عملیاتی می‌شود؛ خودروهای برقی آذرماه می‌آیند

برنامه‌ منطقه خلیج فارس برای زندگی پسانفت

با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ناوشکن دیلمان به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش ملحق شد

جایزه کتاب سال خوزستان به یک دزفولی تعلق گرفت .

قیمت طلا و سکه 5 آذر 1402 / افزایش قیمت‌ها در آرامش بازار طلا