آخرین مطالب

علیرضا لبش عنوان کرد برگزاری «هفته کتاب» در سال فوتبال؟!

علیرضا لبش عنوان کرد برگزاری «هفته کتاب» در سال فوتبال؟! فرهنگی - سیاسی - اجتماعی - صدای مردم

علیرضا لبش عنوان کرد برگزاری «هفته کتاب» در سال فوتبال؟!

  بزرگنمایی:

علیرضا لبش که معتقد است کتاب به تبلیغ نیازی ندارد، با انتقاد از تبلیغاتی که به گفته او بازخوردشان برای کتاب منفی است می‌گوید: در مملکتی که سال فوتبال داریم و کل سال‌مان به فوتبال و چیزهای عامه‌پسند این شکلی می‌گذرد، «هفته کتاب» به چه دردی می‌خورد؟!

این شاعر و نویسنده طنز هم‌زمان با «هفته کتاب» در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نگاه مناسبتی به کتاب، افراط در پرداختن به آن در ایام خاصی مثل «هفته کتاب» برخلاف دیگر روزهای سال و همچنین جایگاه کتاب در رسانه‌ها اظهار کرد: باید اجازه بدهند کتاب کار خودش را انجام دهد. صداوسیما و رسانه‌های این شکلی وقتی به کتاب می‌پردازند، کار را خراب می‌کنند. صداوسیما کتاب را در حد برنامه‌های «سطحی» خودش پایین می‌آورد. مثلا برنامه‌ای ساخته‌اند به نام «کتاب‌باز» که اصلا اسم برنامه «نامناسب» است. مگر کتاب، بازی است؟ کارشناسانی که این برنامه می‌آورد و کتاب‌هایی که معرفی می‌کند، بیشترشان «نامناسب»، «سطحی» و «سانتیمانتال» هستند. تا جایی که کارشناس برنامه حتی بلد نیست از روی «شاهنامه» بخواند. این نمایه کتاب در رسانه‌های ماست که نه کتاب و نه نویسنده را می‌شناسند و نه بلندند که چطور کتاب را بخوانند. پس بهتر است که اصلا به کتاب نپردازند.

او با بیان این‌که کتاب یک مقوله تفکری و غیرعامه‌پسند است گفت: جای کتاب در فضای مجازی و رسانه‌های این‌چنینی که به «مسائل عامه‌پسند و سانتیمانتال» می‌پردازند و بیشتر به فکر مشتری و مخاطب خودشان هستند، نیست. کتاب رسانه خاصی است و خودش مخاطبانش را دارد. هر چند که با این «تبلیغات منفی» همین چند کتابخوان را هم می‌پرانند، یعنی نه تنها مثبت نیست بلکه بازخورد آن منفی است.

لبش افزود: کاش تمام ارگان‌های دولتی دست از سر کتاب بردارند. کتاب موجود مظلومی‌ است که عده‌ای در ظاهر حامی و سرپرست پیدا کرده و آن‌ها هم می‌خواهند از این موجود مظلوم «سوء‍‌استفاده» کنند. در انتها این می‌شود که کتابخوانی روزبه‌روز کم‌تر و کم‌تر می‌شود.

این طنزپرداز همچنین با انتقاد از کتاب‌هایی که در برنامه‌ها و مسابقه‌های تلویزیونی معرفی می‌شوند اظهار کرد: بحث دانایی، اندیشه و جهان‌بینی کتاب خیلی مهم است. اما این‌ها کتاب‌هایی را معرفی می‌کنند که اندیشه و جهان‌بینی ندارند و تهی و عامه‌پسندند. کتاب‌های عامه‌پسند که خودشان طرفدار و خواننده دارند و به تبلیغ نیاز ندارند. این افراد با این روش می‌خواهند فقط خودشان را نشان می‌دهند و یک‌سری کتاب‌های مظلوم هم این وسط تلف می‌شوند. 

علیرضا لبش سپس گفت: ما و جمعی از دوستان در ابتدای دولت آقای روحانی نامه‌ای نوشتیم مبنی بر این که ممیزی کتاب را بردارند، اما اثری نداشت. در این مملکت که کسی کتاب نمی‌خواند، بالاخره ممیز کتاب باید پولی ببرد و کارش را انجام دهد. یکی از دلایلی که مردم کتاب نمی‌خوانند، همین ممیزی‌ها است. دیگر به کتاب اعتمادی نیست، همان‌طور که به سینمای ممیزی‌شده هم دیگر اعتمادی نیست، این‌ها باعث می‌شود که کتاب خوانده نشود. اگر می‌خواهند فرهنگ کتابخوانی ترویج پیدا کند، این راهش نیست. این بیشتر فرهنگ کتاب‌نخوانی را ترویج می‌دهد. راهش این است که ممیزی‌ها را بردارند و اجازه بدهند کتاب و نویسنده حرف خودشان را بزنند و جایزه‌های خصوصی و نشریه‌های مستقل کار خودشان را انجام دهند؛ چیزی که حالا نداریم. با فضای دولتی این‌چنینی هم صرفا با بحث «تبلیغات و پروپاگاندا» مواجهیم و نه بحث توسعه کتابخوانی.

او که معتقد است اصلا کتابخوانی به تبلیغ نیازی ندارد، بیان کرد: تبلیغ برای پفک و چیپس است، برای کتاب نیست. کتاب نیازی به تبلیغ ندارد. اما به‌نظرم کسی اصلا به این مسئله توجه نمی‌کند. مسئله امروز آدم‌ها و سیاست‌گذاران این مملکت اصلا کتاب نیست. نمایشگاه کتاب تعطیل شد، هیچ اتفاقی نیفتاد چون اتفاقی هم نبود که بیفتد. کتاب سال‌ها پیش یک اتفاق بود اما آن‌قدر که در این چندساله، کتاب را تضعیف کردند، دیگر اتفاق نیست، دیگر چاپ شدن یک کتاب اتفاق خاصی محسوب نمی‌شود. دیده‌ام کمپین‌هایی در فضای مجازی برای معرفی کتاب راه افتاده‌اند که این‌ها هم «مسخره‌بازی» است. کتاب با این «مسخره‌بازی‌ها» ارتباطی ندارد. کتاب یک مقوله جدی است و با این‌ها شان کتاب را پایین می‌آورند. شاید در ظاهر این باشد که کتاب را تبلیغ می‌کنیم اما کو؟ صرفا یک‌سری آدم‌ لیست‌هایی از «کتاب‌های سانتیمانتال» دوستان‌شان را منتشر می‌کنند که همان دوستان هم این کتاب‌ها را نمی‌خوانند. این‌ها به عامه مردم ربطی ندارد. عامه مردم گرفتار گوشت، تخم‌مرغ، بورس، سکه، طلا و انتخابات امریکا هستند. وقت و حوصله‌ای این‌که کتاب بخوانند ندارند.

لبش سپس به این‌که بستر جامعه ما بستر آماده‌ای برای کتابخوانی نیست اشاره کرد و گفت: کتاب خواندن یا نخواندن سه ضلع دارد؛ ناشر، نویسنده و مخاطب. وقتی کتابی خوانده نمی‌شود، هم نویسنده‌اش نویسنده و هم ناشرش ناشر و هم مخاطبش مخاطب نیست. در این میان تبلیغاتی هم وجود دارد که وضع را خراب و خراب‌تر کند. من اصولا با این مناسبت‌های «هفته کتابخوانی» مشکل دارم. این یعنی کتاب را فقط همان هفته بخوانیم؟ ما به جای این کارهای تبلیغاتی لحظه‌ای و رزومه‌پرکن برای مدیران، بهتر است که به فکر کارهای ریشه‌ای‌تر باشیم.

این شاعر ادامه داد: ما برای نوجوانان هیچ کاری نمی‌کنیم تا وقتی بزرگسال شدند، بیش از این‌که برای فضای مجازی و دیگر چیزها وقت بگذارند، برای کتاب بگذارند. ساختن قشر کتابخوان نیاز به این دارد که ما برنامه ریشه‌ای‌تر اجرایی کنیم. 40 سال است که «هفته کتاب»، جایزه و جشنواره کتاب داریم اما کدام یک باعث شده تا اوضاع کتاب بهتر از قبل باشد؟ این‌ها نتواسته‌اند کاری کنند. فوتبال ما خبرسازتر از همه چیز است. در حال حاضر اقتصاد فضای کتاب ضعیف است. امروزه ناشر دیگر دست و دلش به کار نمی‌رود چون پول کاغذ را هم ندارد. به جای این‌که ناشر و نویسنده‌مان را توانمند کنیم تا کتاب خوب به مخاطب عرضه کنند هر روز آن‌ها را ناتوان‌تر می‌کنیم و سنگ‌های بیشتری جلو پای آن‌ها می‌اندازیم.

او سپس بیان کرد: مسئولان ما این سال‌ها فضاهای بی‌فرهنگی تولید کرده‌اند که فضاهای فرهنگی مثل کتاب را خورده و از بین برده است. در رسانه‌های‌مان از صبح تا شب برنامه فوتبالی داریم. چقدر برنامه کتاب داریم؟ البته که بهتر است همین یکی را هم نداشته باشیم. وقتی رسانه ما فقط یک برنامه کتاب دارد، به یک‌سویه‌نگری، «رانت» و «انحصار» منجر می‌شود. حالا این «انحصار» ایجاده شده، وقتی اجازه داده نمی‌شود که برنامه‌های دیگری برای کتاب با فضای آزادتری برگزار شود. ما جلسات نقد کتاب داشتیم که همه تعطیل شدند و دیگر جلسات نقد کتاب مستقل هم نداریم. یک‌سری برنامه در فرهنگسراها و حتی خانه کتاب داشتیم که تقویت نشدند و همه از بین رفتند. حالا «هفته کتاب» به چه دردی می‌خورد؟ در مملکتی که سال فوتبال داریم و کل سال‌مان به فوتبال و چیزهای عامه‌پسند این شکلی می‌گذرد، «هفته کتاب» به چه دردی می‌خورد؟! در این هفته هم چند نفر در جلساتی راجع‌به موضوعاتی که به دردی نمی‌خورد، صحبت می‌کنند و تخفیفاتی هم برای کتاب می‌گذارند که با وضعیت موجود هیچ کمکی نمی‌کند. کتاب به حمایت و تبلیغ نیاز ندارد. فقط باید اجازه دهند راه خودش را برود و دست از سرش بردارند. «از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم/ مرحمت فرموده ما را مس کنید»؛ هیچ کار دیگری نیاز نیست انجام دهید، اجازه دهید اهالی فرهنگ، هنر و کتاب و نویسندگان خودشان راه‌شان را بروند، نه «هفته کتاب» می‌خواهیم و نه تبلیغات؛ فقط دست از سر ما بردارند.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

روز بدون فوتی کرونا در خوزستان

جناب آقای مسئول ، معلولین را در یابید....

حادثه حین آموزش رانندگی

لزوم تغییر نگاه مدیران در حوزه مدیریت های شهری بر اساس سیاست تسهیل و تشویق

نظر معاون گردشگری درباره ویزافروشی و اردوهای اداری مردم با توپ و تفنگ که از آژانس تور نمی‌خرند

نوبخت اعلام کرد شرط چند برابر شدن یارانه معیشتی/ مطلقا چیزی را گران نمی کنیم

استاندار تهران تاکید کرد: فعالیت مشاغل گروه های ١ و ٢ در شهرهای وضعیت نارنجی مجاز است.

رییسی در جلسه پیگیری مصوبات سفر به استان‎ های البرز و یزد: زمین‌خواری در همه جای کشور وجود دارد، اما وضعیت در البرز حادتر است

پادکست صبح ملت نیوز به مناسبت روز جهانی معلولین ...باصدای ثنا صمصامی

سخنگوی ستاد بودجه اعلام کرد حقوق ورودی خودرو برای ترخیص دپوشده ها در گمرک است نه واردات جدید

انتشار برای نخستین بار بیانات اخیر رهبر انقلاب درباره معیشت افرادی که کارمند رسمی نیستند و بیمه ندارند

دیدار دکتر علیرضا ورناصری با رئیس سازمان دهیاری و شهرداری های کشور

دکتر واعظی در گفت و گو با وزیر جدید خزانه داری ترکیه: تلاش برای بازگشت روابط اقتصادی و تبادل کالایی به دوران قبل از کرونا

جزئیات پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی براساس مصوبه ستاد ملی کرونا

دکتر روحانی در پیامی به مناسبت روز جهانی معلولان: حمایت همه‌جانبه از افراد دارای معلولیت از اولویت‌های دولت تدبیر و امید بوده است

ترامپ در یک فیلم 46 دقیقه‌ای شدیدا به سیستم انتخاباتی حمله کرد

بهره برداری از 9 پروژه انتقال و فوق توزیع خوزستان آغاز شد

وضعیت حضور کارکنان در ادارات منطبق با وضعیت زرد، نارنجی و یا قرمز شهرها

گرچه معلولم ولی اندیشه ام معلول نیست

پوتین: ارمنستان ناگزیر به تصمیمات دردناک درباره قره‌باغ شد

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از هفته آینده/اعلام جزئیات ثبت نام

تصویر پرستار ایرانی و مادر کرونایی‌اش جهانی شد.

تشریح نحوه تحویل کپسول اکسیژن به بیماران نیازمند توسط هلال‌احمر

فراخوان سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین به ایجاد اجماع جهانی در برابر اقدامات زورمدارانه

اطلاعیه سازمان حج و زیارت در خصوص واریز وجوه مازاد هزینه های حج تمتع 98

نخستین محموله صادراتی ایران از راه آهن هرات- خواف وارد افغانستان شد

معاون اول رییس جمهور: مدیریت موضوع هسته‌ای بر اساس تدبیر رهبر معظم انقلاب به شورای عالی امنیت واگذار شده است

دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت: انتظار ما این بود که طرح کاهش تعهدات هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی در مراحل تصویب با دولت هماهنگ می‌شد

در حاشیه جلسه دولت اردکانیان: مشترکان کم مصرف آب مشمول تخفیف صددرصدی می شوند

سخنگوی دولت خبر داد شناسایی برخی عوامل ترور شهید فخری زاده توسط وزارت اطلاعات

دکتر روحانی در جلسه هیات دولت: دولت با مصوبه مجلس موافق نیست و آن را برای روند فعالیت های دیپلماتیک مضر می داند

واکنش علوم پزشکی شیراز به خبر تولید داروی گیاهی کرونا

خشونت کلامی و بدنی، هردو بخاطر فقر مهارت در برقراری ارتباط

بار بادمجان حامل موادمخدر در شوش به مقصد نرسید

خوزستان از وضعیت قرمز خارج شد

ذوق زده شدن نتانیاهو از ورود اولین هواپیمای تجاری اسرائیل به امارات

به سوالات کودکان درباره «خودکشی» چگونه پاسخ دهیم؟

هشدار فرماندار اهواز نسبت به آبگرفتگی مجدد محلات شهر

3 خوزستانی در فینال جشنواره داستان صوتی کیش

«هشت آذر داستانی است که برنده و بازنده آن را رها نمی‌کنند

هفته نامه رامهرمزنامه شماره 124 با مطالب و گزارش های خواندنی منتشر شد.

زیستگاه مصنوعی استراتژی طلایی در خلیج فارس

🔰حکیم و مریدان/ درسِ املاء !! به قلم سیدمحمد شاهزاده صفوی

ارتباط مردمی فرمانده انتظامی شهرستان دزفول

پکن: آمریکا تحریم‌ها را لغو کند / برای مذاکره با ناتو آماده‌ایم

سخنگوی دولت در نشست خبری: این ترور وحشیانه اگرچه یک پدر، یک دانشمندی و شهروندی افتخارآفرین را از ما گرفت اما هرگز نمی‌تواند به هدفی فراتر برسد/

اطلاعیه فرودگاه مهرآباد: پروازهای مهرآباد به شرط مساعد بودن هوا به موقع انجام می‌شود

خطیب زاده: نظرات وزارت خارجه در طرح اقدام راهبردی مجلس منعکس نشده است

دکتر روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: دولت تلاش می‌کند مانع نا امنی روانی و جلوگیری از بی‌ثباتی فضای اقتصادی کشور شود

شرایط ضمانت وام‌های دانشجویی اعلام شد