آخرین مطالب

ناخرسندی از«سهم نظامی‌ها در دولت» یا خرسندی؟ اجتماعی

ناخرسندی از«سهم نظامی‌ها در دولت» یا خرسندی؟

  بزرگنمایی:

امید کاجیان/ رستم قاسمی، محسن رضایی، حسین دهقان وسعید محمد از جمله اسم‌هایی بودند که در دوران انتخابات ریاست جمهوری مطرح شدند. برخی پیش از اعلام رسمی نتایج بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند، عده ای رد صلاحیت شدند و محسن رضایی هم نتوانست رای بیاورد. در همان دوران موضوع حضور یک رئیس جمهور نظامی در ساختار مطرح شد. برخی از ارزشیان از چنین موضوعی استقبال کردند و بعضی هم این نکته را امر منفی قلمداد می کردند.


انتخاب رئیسی به‌عنوان رئیس دولت سیزدهم در ابتدا با این موضوع مطرح شد که ممکن است به دلیل شرایط خاص انتخابش ، او یک کابینه فراجناحی از هر دوجناح تشکیل دهد ، حتی برخی اصلاح طلبان نیز به این مسئله امید داشتند. اما در نهایت آنچه در کابینه و اعضای تیم دولت بیش از همه به چشم می‌آمد، حضور مدیران ارشد دولت‌های نهم و دهم، افراد مستقر در آستان قدس رضوی یا قوه قضائیه و همین‌طور افرادی با سوابق جدید و قدیم نظامی بود. حضور نظامیان اما دراین ساختار بار دیگر این نکته را مطرح کرد که هرچند یک چهره نظامی به عنوان رئیس جمهور در راس ساختار دولت نیست اما در نهایت این گروه به شکل بی سابقه ای در بدنه دولت نفوذ و حضور یافته‌اند که همان نگاه سابق را نسبت به دولت سیزدهم در اذهان متبادر می سازد. برخی از چهره‌های تیم دولت هم اگر چه شاید سوابق نظامی به آن شکل نداشته باشند اما به هرصورت در برخی فضاهای امنیتی حضور داشته‌اند. بعضی از این چهره‌ها نیز درگذشته در لیست تحریم‌ها بوده‌اند.

یکی از چهره‌های سرشناس نظامی دولت رئیسی قطعا که محسن رضایی است. معاون اقتصادی رئیس‌جمهور. کسی که به سرلشکر پاسدار شهره است و یکباراز 58 تا 76 و بعدهم از سال 94 در رخت نظامی مشغول به فعالیت بوده است. کاندیدای ریاست جمهوری که حالا به معاون ریاست جمهوری قناعت کرده است. مسعود میر کاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه که سابقه وزارت در دولت احمدی‌نژاد را هم داشته، عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مدیرعاملی اتکا متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از سال 1376 تا 1380و بعد از آن هم مشاور وزیر دفاع بوده است. سید عزت‌ا... ضرغامی وزیر میراث فرهنگی. او هم اگر چه با عنوان رئیس سابق صداو سیما شناخته می شود اما فعالیت سیاسی خود را در سپاه پاسداران شروع کرد و در دولت هفتم به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح منتقل شد و معاون وزیر دفاع در امور مجلس آن وزارت هم بود. محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز زمانی در وزارت دفاع برو بیایی داشته و رئیس مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی و معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع بوده است. سید محمد حسینی معاون امور مجلس از جمله دیگر چهره‌های دراین حوزه است. رستم قاسمی که هم‌اکنون وزیر راه و شهرسازی در دولت سیزدهم است یکی دیگر از چهره‌های نامی نظامی در کابینه دولت به شمار می‌آید او هم فعالیت خود را در سپاه پاسداران آغاز کرد. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا بود ، معاون مهندسی قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیا ومعاون مهندسی نیروی دریایی سپاه پاسداران. در سویی دیگر محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد در سوابقش معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان را نیز دارد یا سید صولت مرتضوی معاون اجرائی رئیس‌جمهور که مدیرکل اقدامات تأمینی سازمان زندان‌ها، مدیرکل امور اداری و مالی سازمان زندان‌ها نیز بوده است. محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم هم در دهه شصت سابقه حضور در سپاه راداشته است. غلامحسین اسماعیلی نیز یک چهره شناخته شده در قوه قضائیه است که به هرروی در زمانی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور به شمار می‌آمده است. طبیعتا البته که حضور برخی وزرا مانند وزیردفاع نیز که باید از چهره‌های نظامی استفاده شود چیز عجیبی نیست. فرهاد رهبر هم که دستیار اقتصادی رئیس‌جمهور ایران است در دولت سید محمد خاتمی به سمت معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات منصوب شد، یکی از اقدامات جنجال‌برانگیز وی در زمان ریاست دانشگاه تهران ایجاد گیت‌های امنیتی و مطرح کردن احتمال تعیین یونیفرم برای دانشجویان دانشگاه بود. البته دراین میان یکی دیگر از چهره‌های مورد بحث کابینه رئیسی، احمد وحیدی است که وزیر کشور ایران در دولت سیزدهم، شده است. او جانشین فرمانده در نیروی انتظامی، رئیس شورای امنیت کشور نیز بوده است. 


 استانداران 
انتخاب او به عنوان وزیر کشور از دید عده‌ای، بخش دیگری از انتصاب‌ها چهره‌هایی با سوابق نظامی را موجب شده است. انتخاب استانداران که این روزها بعضا مورد پرسش قرار گرفته است. هرچند در این میان یکی از بحث برانگیزترین این انتصاب‌ها، انتصاب استاندار آذربایجان شرقی بود که در مراسم معارفه‌اش ماجرای آن سیلی زدن به گوش او پیش آمد. عابدین خرم از فرماندهان نظامی همان استانداری است که بیش از همه انتصابش با حاشیه روبه روشد. یعقوب‌علی نظری یکی دیگر از چهره‌ها با سوابق نظامی هم به عنوان استاندار خراسان رضوی برگزیده شد. احمد محمدی زاده استاندار بوشهر هم رئیس گروه مدیریت و فرماندهی مرکز راهبردی سپاه پاسداران بوده و پیش از آن فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوشهر، معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی سپاه پاسداران و دستیار و مشاورعالی وزیر نفت در دولت دهم (رستم قاسمی) را در کارنامه خود دارد. مهدی دوستی، استاندارهرمزگان فعالیت خود را از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز کرد و پیش‌تر مجری طرح ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا بود. فرهاد زیویار، استاندار لرستان نیز دبیر کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت و مدیر کلی امور سیاسی و امنیتی ریاست جمهوری 1388-1385 بوده است . سید محمدرضا هاشمی استاندار سمنان هم مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری خراسان شمالی و همشهری رحمانی فضلی را داشته است. ابراهیم رئیسی همچنین حسن کاظمی قمی را به عنوان نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان منصوب و معرفی کرد. وزیر جهاد کشاورزی نیز در حکمی، محسن کاظمینی فرمانده پیشین سپاه تهران را به عنوان قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی منصوب کرد. کاظمینی سال ها پیش به فرماندهی سپاه محمد رسول‌ا... تهران منصوب شد و تا سال 96 در این سمت بود. سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران، نیز با حکم رئیسی در سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری‌صنعتی و ویژه برگزیده شد. این اسامی تنها بخشی از آن چیزی است که امروز در دولت سیزدهم می‌گذرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

رادیو شوش منتشرشد

صدور ویزای توریستی ایران متوقف شد؟

قرداحی: برای حل بحران لبنان و عربستان استعفا می‌دهم

توافق فرانسه و امارات برای فروش جنگنده‌های پیشرفته رافائل

رادیوخبری خوزستان منتشرشد

رادیو خبری صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشرشد

سارقان حرفه ای کابل و سیم در شهر امام ، دزفول در دام پلیس

بالاخره کارگر خرمشهری خندیدبه روایت تصویر

رویترز:در حالی که ایران پیشنهادات خود را مطرح می کند، بلینکن در مورد مذاکرات هسته ای ضعیف عمل می کند

صدای مخاطب / مردم را دریابید

کتاب «رامهرمز در نگاهی تازه»

پرنده رباتیک با توانایی بی‌نظیر در گرفتن شاخه‌ درختان

بلینکن: روسیه و آمریکا موافق داشتن روابط قابل پیش‌بینی هستند

وزیر اقتصاد خبر داد وام 10 میلیونی قرض‌الحسنه به سرپرستان کرونایی

انتخاب برگزیده های مصنوعات صنایع دستی صنعتگران کشور

رییس بسیج مستضعفین کشور: بسیج خوزستان در الگوسازی اقتصاد مقاومتی مردم سالار پیشتاز است

تاج به تاراج رفته...

قبض های چند صد میلیون تومانی در انتظار قربانیان تماس های مشکوک خارجی

واحد اطلاعات اکونومیست، شهر تل آویو را گران قیمت ترین شهر جهان و تهران را بیست و نهمین شهر از این نظر معرفی کرد.

باران نجات بخش زریوار شد

سرلشکر موسوی: به قابلیت و پیشرفت‌های مهمی در حوزه تجهیزات دست یافته‌ایم

رئیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای: ایران بیش از 30 میلیون «گیمر» دارد

به بهانه روز جهانی ایدز؛ آیا آینده ای روشن در انتظار بیماران مبتلا به ایدز خواهد بود؟

حضور قالیباف در کاشمر برای شرکت در مراسم بزرگداشت شهید مدرس

گروسی: غنی‌سازی 90 درصدی در ایران وجود ندارد/ امیدوارم به‌زودی به توافق برسیم

رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای ایلام: ایلام در دفاع مقدّس یک دژ مستحکم بود

اظهارات مدیرکل محیط زیست کرمانشاه در مورد پرونده اعدام محیط‌بان کرمانشاهی

جزئیات پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه تهران

یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس مطرح کرد ضرورت تجدیدنظر در حکمرانی آب

مجمع عمومی سازمان ملل متحد: تصمیم اسرائیل در جولان اشغالی سوریه باطل و بی‌اعتبار است

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی خوزستان: شهرک کشاورزی شوش 500 فرصت شغلی ایجاد می کند

فرماندارشهرستان امیدیه خبرداد:عملیات ساخت و اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی امیدیه به زودی آغاز می شود

سرپرست فرمانداری شادگان: بیشترین حجم درمان معتادان در کمپ‌های ترک اعتیاد انجام می شود

جلسه ستاد کرونا در سالن جلسات فرمانداری هندیجان برگزار شد

رئیس ناتو می گوید روسیه بهای گزافی را برای تجاوز به اوکراین خواهد پرداخت

شهردار مسجدسلیمان با رای اعضا شورای شهر مشخص شد

رئیس جمهور 16 آذر با دانشجویان دیدار می کند

سکان دار جدید فرمانداری اهواز مشخص شد

سکه بر مدار صعود؛ دلار در کانال 26 هزار تومان درجا می زند

عضو اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد: جولان دلال‌ها زیرسایه ارز 4200 تومانی

تکلیف قیمت خودروهای داخلی مشخص نشد/ ممکن است قیمت‌ها تغییر نکند!

غریب آبادی: زندانی دوتابعیتی نداریم/ممنوع الورودی نداریم

مجموعه کلینیک نخبگان سلامت آوین

خورشید گرفتگی کامل 2021 شنبه آینده رخ می‌دهد

ادعای مضحک رسانه دولتی ترکیه درباره جزایر سه گانه

لوگوی گوگل در تسخیر دانشمند ایرانی

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در تهران: جامعه بین‌الملل در ارتباط با آوارگان افغان تماس بیشتری با ایران داشته باشد

وحیدی: دغدغه دولت و مجلس رفع تنگناهای معیشتی مردم است

تأکید مجدد پلیس بر رسمی بودن برگ سبز به عنوان سند خودرو

شهروندان از دست فروشان گوشت خرید نکنند