آخرین مطالب

هنر و رویدادها

به مناسبت سالگرد ثبت جهانی «نوروز» در یونسکو باورهای اشتباه درباره «هفت‌سین»، «چهارشنبه‌سوری» و «سیزده به‌در»

مدیر اجرایی پرونده جهانی نوروز در یونسکو به مناسبت سالگرد ثبت جهانی این آیین باستانی به نام ایران و ۱۱ کشور دیگر، مروری داشت بر گستره جغرافیایی نوروز، و درباره تعبیرها و باورهای اشتباه و رایجِ مربوط به سفره «هفت‌سین»، «چهارشنبه‌سوری» و «سیزده به‌در» توضیحاتی داد.

ماجراهای حنجره طلا آماده نمایش می شود

مجموعه انیمیشن ماجراهای حنجره طلا به تهیه کنندگی امیر مومنی اصل و با کارگردانی محمود صادق ناطری برای کودکان آماده نمایش می شود .

جایزه کتاب سال خوزستان به یک دزفولی تعلق گرفت .

جایزه کتاب سال خوزستان به یک دزفولی تعلق گرفت . مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به ارسال ۶۵ اثر به دبیرخانه چهارمین دوره جایزه کتاب سال خوزستان گفت: این آثار بعد از بررسی، برای داوری نهایی به "خانه کتاب و ادبیات ایران" ارسال شدند. کتاب مجموعه داستان کوتاه« تاریکی در گیومه» نوشته : راضیه مقدمی‌نیا توانست جایزه کتاب سال خوزستان را کسب کند. این کتاب از بین ۶۵ اثر رسیده در بخش اصلی جشنواره توانست جز پنج کتاب تقدیر شده خوزستان قرار گیرد. لازم به توضیح است داوری کتاب‌ها بر عهده بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان بوده. خبرنگار : سمیه مقدمی نیا

رونمایی از کتاب «افسون رادا»در مرکز فرهنگی سفارت هند برگزار شد .

باحضور جمعی از نویسندگان اساتید دانشگاه واصحاب رسانه و...مراسم رونمایی کتاب «افسون رادا»، شامل مجموعه اشعار خانم ساروجینی نایدو، ترجمه هومن بابک در مرکز فرهنگی سفارت هند به آدرس خیابان شهید بهشتی، خیابان میرعماد کوچه پیمانی پلاک ۷ برگزار گردید.

« اضلاع یک تروما» نوشته: راضیه مقدمی‌نیا منتشر شد.

این کتاب که دومین مجموعه داستان کوتاه این نویسنده است؛ درباره زنان و زندگی آنهاست. نویسنده در این کتاب سعی کرده تا خواننده را با مسائلی همچون ترس، مرگ، چالش‌های از قبل تعیین نشده‌ی زندگی روبه‌رو کند. همچنین پرداخت به جزییات و واکاوی های ذهنی شخصیت‌ها باعث شده تا داستان‌ها به روایت‌های متفاوتی از زندگی زنان تبدیل شوند و داستان‌هایی خلق شوند که همراه با یک خشونت انکار ناپذیر زندگی هستند.

برگزاری کارگاه تخصصی داستان حماسی در دزفول

کارگاه نویسندگی با موضوع تخصصی در این زمینه انجام شد . راضیه مقدمی نیا ادامه داد : این کارگاه که چهارشنبه ۱ آذرماه ۱۴۰۲ در کتاب‌خانه شاه رکن الدین برپا شد . با تدریس استاد خسرو عباسی از نویسندگان مطرح کشور و با حضور علاقه‌مندان حوزه ادبیات داستانی برگزار گردید.

جشن چوپانی در پاییز

مردم یکی از روستاهای آذربایجان شرقی در پاییز رسم دارند که برای سپاس و قدردانی از زحمات چوپانان جشنی برای آن‌ها برگزار می‌کنند و در این روز علاوه بر قدردانی از آن‌ها، پایان کار چوپان‌ها بعد از چند ماه گله‌چرانی اعلام می‌شود.

معراج در سرای ناآباد

ستودن مرحوم دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن ایران شناس، حقوق دان، نویسنده و شاعر ،مترجم و ادیب فرزانه ، بازمانده ای از نسلِ دهخدا و دیگر بزرگان فرهنگی، بر ایران و ایرانیان واجب است . فردا خاک نیشابور مهمان تازه ای دارد .انسانی به حقیقت کلام ، وارسته و میهن پرست .دانشمندی متعهد، راستین و الگویی بی همتا در حوزه ی دانش و معرفت . وی در سال ۱۳۰۳ طلوع و به ۱۴۰۱ غروبی اندوهگین در تورنتوی کانادا- در دیاری ناآشنا - داشت . او وصیت کرده در مُلک ایران ، سرزمین نیشابوریان ، همجوار تربت شیخ بزرگ ، عطارِ عارف ، به خاک سپرده شود . همجوار خیام و دیگر بزرگان . اسلامی ندوشن فردوسی پژوه نام آشنا، حافظ شناسی ژرف ، چهره ای درخشان در حوزه ی دانش حقوق و ادبیات ، با بیش از ۷۰ تألیف و ترجمه که ماحصل عمر گرانمایه وی است از خود میراثی گرانبها بر جای نهاده است

نمایشی که به دوره آقا محمد خان قاجار اشاره می کند .

نمایش «اخته» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم عادل نیا در بیست و هشتمین دوره از جشنواره تئاتر استان اردبیل به اجرا در آمد. این نمایش برداشتی آزاد از نمایشنامه کلفتها،نوشته ژان ژنه می باشد.

یادداشتی بر نمایش " تقلیدنامه زال و رودابه" به قلم آسیه میرفخرائی

در خلاصه این نمایش آمده است: « زال و رودابه حدیث یکدیگر را از ندیمان و کنیزکان شنیده‌اند. اکنون نوبت آن است که با یکدیگر دیدار کنند. یاقوت (غلام سیاه پادشاه) مامور می شود تا این دو را به هم برساند. زال را می‌آورد پای ایوان رودابه، در لحظه دیدار آگاه می شوند که رودابه ناپدید شده. حال با نقشه یاقوت، پادشاه و وزیر در لباس مبدل راهی شهر می شوند تا او را بیابند.»

اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول

اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول ۲۶ آبان ماه با حضور مجید منادی رییس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ، سید احمد آوایی نماینده شریف مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی ، عتاب اهوازی شهردار دزفول ، سید امین سپهریان معاون هنری سینمایی اداره کل خوزستان ، علیرضا خردمند فرماندار دزفول در دانشگاه جندی شاپور برگزار شد .

گزارش تصویری ۳ نمایش در دزفول

همزمان با برگزاری پانزدهمین جشنواره مهر دزفول اجراهای نمایشی از همدان ، اصفهان،ارومیه انجام شد . با هم گوشه هایی از سه تئاتر را ببینیم .

گزارش تصویری نمایش لولوی آوازه خوان

پانزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول به روز اول رسید و در روز اول ۳ نمایش صحنه ای و ۲نمایش خیابانی برگزار شد .

مولانا و شکرستان هستی/ رمز گشایی دقوقی ​

تا به حال آرزو کرده اید ، در دشواری های زندگی ، گرفتار نومیدی نشده و طعم شیرین زندگی مبدل به زهر نابود کننده نشود؟ مولانا در دیوان شمس ، ادعا می کند ، به این مقام رسیده است . گر ز فلک زهر ببارد همه شب / من شکر اندر شکر اندر شکرم .

سرزمین ناب در نگارخانه شمیس

علی داناییان در تازه‌ترین نمایشگاه انفرادی خود تعداد ۲۰ اثر را به نمایش گذاشت. آثاری که همه به نوعی برگرفته از طبیعت هستند و دغدغه هنرمند را نسبت به جدایی انسان و طبیعت نشان می‌دهند. همانگونه که پیش از این نیز با مجموعه‌های مهتاب و درختان، وابستگی ذهنی خود را نسبت به طبیعت نشان داده.

ورکشاپ تخصصی هایریم با همکاری شورای عکاسی انجمن هنرهای تجسمی و خانه هنرمندان استان البرز

این ورکشاب درمحل خانه هنرمندان برگزار گردید در این ورکشاپ که سبک جدیدی در نور پردازی به شمار میآید ومبدع آن استاد داریوش محمد خانی است. های لایت ها وریم لایت ها روی حیوانات وابنیه تاریخی نگاره ها و طبیعت بی جان اجرا میگردد.

پیگیری مشکلات حوزه فرهنگ، هنر و هنرمندان شهرستان دزفول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سید احمدآوایی نماینده مردم شریف دزفول، علیرضا خردمند معاون استاندار و فرماندار ویژه دزفول و عبدالحمید صادق جولا سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول در دیدارهایی جداگانه با دکتر هاشمی جانشین وزیر و معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین دکتر افضلی مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر کشور نشست هایی برگزار کردند.

آخرین مطالب

آتش بس غزه تمدید نشد

کشف اولین قرص برافزایشی فراکهکشانی

یک کارشناس مسکن مطرح شد مالیات صرف توسعه کشور شود، نه مخارج روزانه

به مناسبت سالگرد ثبت جهانی «نوروز» در یونسکو باورهای اشتباه درباره «هفت‌سین»، «چهارشنبه‌سوری» و «سیزده به‌در»

مرگ 5 میلیون نفر در سال ناشی از سوخت‌های فسیلی

راه‌اندازی رسانه نمایشی اختصاصی برای ناشنوایان در کشور

احتمال احیای سهمیه ویژه دانش‌آموزان عشایری در کنکور 1403

بورس در فاز چرخش؟

خوزستان به تنهایی توان تامین 63 روز گندم کل کشور را دارد

سود سهام عدالت تا شب یلدا واریز می‌شود/ چه کسانی سود یک میلیون و 200 هزار تومانی می‌گیرند؟

شیوع بیماری جدید در چین، نگرانی در سایر کشورها

داور زن ایرانی در المپیک پاریس

راه های همبستگی با غزه

دوباره باید ماسک بزنیم؟

ابر چالش خوزستان مدیریت است

شرایط پذیرش بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شریف اعلام شد

درخواست جنبش عدم تعهد برای تحقیق درباره استفاده رژیم صهیونیستی از سلاح‌های شیمیایی

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اعلام کرد بودجه 700 میلیارد تومانی برای تبدیل موتورسیکلت‌های بنزینی پایتخت به برقی

رئیس سازمان بورس اعلام کرد سهام عدالت فعلا فروشی نیست/ واریز اولین مرحله سود سهام عدالت در آذرماه

در دیدار سفیر عربستان و رییس سازمان حج مطرح شد مساعدت عربستان برای ازسرگیری عمره ایرانی‌ها

ماجراهای حنجره طلا آماده نمایش می شود

وزیر کار: منابع افزایش حقوق بازنشستگان پیش بینی نشده است

برندگان و بازندگان واردات خودرو

شرایط برقراری پوشش بیمه‌ای «فریز تخمک» و «رحم اجاره‌ای»

واکنش خمس به پیشنهاد باشگاه اسپانیایی

CR7 تنها نیست؛ از نمونه‌های خارجی تا الگوی ایرانی

اوضاع بر وفق مراد یحیی و شاگردانش

سفیر ایران در دوحه: تعامل نزدیکی با قطر داریم/ 14 زندانی ایرانی آزاد شده‌اند

عذرخواهی بیرانوند از کریستیانو رونالدو

تشریح اجرای طرح های آبرسانی در جنوب سیستان و بلوچستان