آخرین مطالب

محیط زیست

یک مقام قضایی مطرح کرد رصد دستگاه‌ها در زمینه قانون هوای پاک ادامه دارد/ برخورد قضایی با متخلفین

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران گفت: اگر به این نتیجه برسیم که سازمان‌ها مرتکب تخلفاتی در خصوص اجرای قانون هوای پاک شدند، قطعا نسبت به تعقیب قضایی اقدام می کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: فلرهای نفتی خوزستان در روز روشن آلودگی ایجاد می‌کنند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه فلرها در روز روشن در خوزستان آلودگی ایجاد می‌کنند، گفت: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون یک سال فرصت دارد که دیگر فلرسوزی نداشته باشد بنابراین تا دوم آذرماه ۱۴۰۳ دیگر در این شرکت فلری نمی‌سوزد.

تهران فردا چهارشنبه یخ می زند؛ کاهش دما تا ۱۰ درجه

آسمان تهران فردا (اول آذرماه) صاف تا کمی ابری، در صبح وزش باد با حداقل دمای ۵ و حداکثر دمای ۱۳ درجه سانتیگراد و طی ‌پنجشنبه (۲ آذرماه) نیمه‌ابری،‌گاهی افزایش ابر و وزش باد، در بعضی ساعت‌ها غبار محلی با حداقل دمای ۸ و حداکثر دمای ۱۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

تلاش جهان مدرن برای مهار دود و ترافیک؛ اروپایی که شاید دیگر سبز نباشد

در سال‌های اخیر شهرهای بزرگ جهان که با معضل آلودگی هوا دست به گریبان هستند راهکارهای متفاوتی را برای حل این مشکل طراحی و اجرا کرده‌اند از اعمال قوانین کنترل ترافیک نظیر تعیین مبلغ شارژ اضافی پارکینگ برای خودروهای دیزلی و جلوگیری از تردد خودروهای شخصی در خیابان‌های اصلی گرفته تا ایجاد مناطق جنگلی جدید، اما هنوز بشر در دنیای مدرن امروز نتوانسته به راهکاری پایدار برای رفع این معضل جدی دست پیدا کند. در سال‌های اخیر شهرهای بزرگ جهان که با معضل آلودگی هوا دست به گریبان هستند راهکارهای متفاوتی را برای حل این مشکل طراحی و اجرا کرده‌اند از اعمال قوانین کنترل ترافیک نظیر تعیین مبلغ شارژ اضافی پارکینگ برای خودروهای دیزلی و جلوگیری از تردد خودروهای شخصی در خیابان‌های اصلی گرفته تا ایجاد مناطق جنگلی جدید، اما هنوز بشر در دنیای مدرن امروز نتوانسته به راهکاری پایدار برای رفع این معضل جدی دست پیدا کند.

پتروشیمی میانکاله به تاریخ پیوست

پس از اینکه وزارت نفت موافقتنامه خود برای احداث "پتروشیمی میانکاله" را ابطال کرد، به نظر می‌رسد که این پروژه ضد محیط زیستی دیگر پیوست قانونی که با استناد به آن پروژه خود را ادامه بدهد ندارد و عملاً ایجاد پتروشیمی در میانکاله به تاریخ پیوست.

جلوگیری از تعطیلی یکی از کارخانجات شیمیایی به دلیل پساب خطرناک با روش نوآورانه محققان

یکی از صنایع تولید مواد شیمیایی که به دلیل پساب‌های خطرناک در آستانه تعطیلی قرار داشت، با بهره‌گیری از دستگاه تصفیه پساب محققان مرکز تحقیقات فمتو علاوه بر تصفیه پساب خود در حد استاندارد، آب تصفیه شده را مجددا به فرآیند تولید بازمی‌گرداند.

نه، به زغال بلوط!!!

امروزه،نقش واهمیت بسزایی که گیاهان در پایداری وسلامت محیط زیست دارند بر همگان بسیار روشن و مبرهن می باشد ، تا جایی که حیات موجودات زیستمند کره زمین با این مسله رابطه معناداری را بر قرار کرده است !

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران خبر داد افزایش ۲ میلیون مترمکعبی ذخیره سد البرز پس از بارش‌های ۱۳ آبان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: بارندگی‌های ۱۳ آبان منجر به افزایش حدود ۲ میلیون مترمکعبی ذخیره آب در مخزن سد آیت‌الله صالحی مازندرانی شد.

تکلیف حیوانات باغ وحش صفادشت چیست؟

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست با تاکید بر اینکه تعیین تکلیف گونه‌هایی که در این مرکز نگهداری می‌شوند بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است، اظهار کرد: برنامه بلندمدت و کلان ما این است که باغ وحش‌ها و مراکز نگهداری را چندان توسعه ندهیم و گونه‌های باغ‌ وحش‌هایی که امکانات ندارند، به مراکز مناسب‌تری منتقل شوند.

دریافت شناسنامه نوزاد در این شهر مشروط به کاشت درخت شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام گفت: در تفاهم نامه مشترک بین اداره کل منابع طبیعی و اداره کل ثبت احوال آمده است چنانچه خانواده نسبت به کاشت نهال اقدام نکرده باشند، نمی‌توانند شناسنامه نوزاد خود را دریافت کنند.

بررسی رخدادهای لرزه‌ای در هفته گذشته زمین ناآرام «فین» مجددا فوج‌لرزه‌های خود را از سر گرفت/ثبت زلزله ۳.۷ در نیشابور و ۳.۲ در عسلویه

در هفته گذشته علاوه بر ادامه‌دار بودن فوج لرزه‌های کشور افغانستان، فوج لرزه‌های «فین» استان هرمزگان آغاز شد و ۴ زلزله بزرگتر از ۵ را تجربه کرد، ضمن آنکه زلزله خانه زنیان استان فارس که در ۳۶ کیلومتری شهر شیراز رخ داد، با بزرگای ۴.۹ بوده است.

امکان مشاهده بارش شهابی جباری با ۲۰ شهاب در هر ساعت طی بامداد ۳۰ مهر

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اوج بارش شهابی جبّاری را بامداد یکشنبه ۳۰ مهرماه ذکر کرد و گفت: با وجود اینکه دنباله‌دار منشأ این بارش یعنی دنباله‌دار مشهور «هالی» ۳۸ سال دیگر در آسمان زمین ظاهر می‌شود، اگر رصدگران قصد دارند که ذرات بازمانده این دنباله‌دار را این شبها شکار کنند، می‌توانند بامداد یکشنبه، ۳۰ مهرماه جاری قبل از روشنی هوا، زیر سقف یک آسمان تاریک و دارای افق‌های باز به جستجوی شهاب‌های بارش جباری بپردازند.

شرجی تا فردا مهمان خوزستان است/ روند کاهشی دما از فردا آغاز می‌شود

مدیر کل هواشناسی خوزستان گفت: نقشه‌های پیش‌یابی تا فردا استقرار جریانات جنوبی را نشان می‌دهد که سبب افزایش رطوبت، شرجی و مه در نوار ساحلی، مناطق جنوبی و مرکزی خواهد شد.

تصویر روز ناسا؛ شبح سرخ با وضوح بالا

گاهی اوقات آذرخش در نزدیکی فضا رخ می‌دهد. یکی از گونه‌های چنین آذرخشی، «شبح سرخ» است که طی ۲۵ سال گذشته فقط روی زمین عکس‌برداری و مطالعه شده.

آلودگی‌های نفتی بلای جان دریای خزر/ لزوم همکاری ۵ کشور حاشیه‌ خزر

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم همکاری ۵ کشور برای کنترل و حفاظت از دریای خزر اظهار کرد: به علت خشکسالی و کاهش تراز آب دریای خزر، آلودگی‌های موجود در آن با غلظت بیشتری نمود پیدا می‌کند.

وجود ۱۷۰ تریلیون ذره پلاستیکی در دریاها و اقیانوس‌ها/ پلاستیک بلای جان آبزیان

مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به وجود ۱۷۰ تریلیون ذره پلاستیکی در دریاها و اقیانوس‌ها گفت: زمانی که آبزیان کیسه‌های پلاستیکی را می‌بلعند، جان خود را از دست می‌دهند همچنین سلامت انسان‌ها با تغذیه از آن‌ها در معرض خطر قرار می‌گیرد.

شرجی بالای ۸۰ درصد در پنج شهر خوزستان

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: میزان رطوبت و شرجی امروز سه‌شنبه در شادگان و بندر ماهشهر ۹۱، اهواز و آبادان ۸۹، هندیجان ۸۸ و بستان ۸۲ درصد ثبت شده است.

کمیته ویژه مسؤول پیگیری تکثیر یوز در اسارت

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: یکی از نقص‌های ما در مسأله حفاظت از یوز تمرکز بر حفاظت این گونه در زیستگاه توران بود اما با توجه به گسترده بودن زیستگاه این گونه، تلاش می‌کنیم امنیت آن را در اطراف توران نیز فراهم کنیم.

سومین سال خشک کشور پایان یافت

سال آبی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ به‌عنوان سومین سال خشک متوالی با آثار ملموس خشکسالی هیدرولوژیکی در ایران به پایان رسید.

آخرین مطالب

آتش بس غزه تمدید نشد

کشف اولین قرص برافزایشی فراکهکشانی

یک کارشناس مسکن مطرح شد مالیات صرف توسعه کشور شود، نه مخارج روزانه

به مناسبت سالگرد ثبت جهانی «نوروز» در یونسکو باورهای اشتباه درباره «هفت‌سین»، «چهارشنبه‌سوری» و «سیزده به‌در»

مرگ 5 میلیون نفر در سال ناشی از سوخت‌های فسیلی

راه‌اندازی رسانه نمایشی اختصاصی برای ناشنوایان در کشور

احتمال احیای سهمیه ویژه دانش‌آموزان عشایری در کنکور 1403

بورس در فاز چرخش؟

خوزستان به تنهایی توان تامین 63 روز گندم کل کشور را دارد

سود سهام عدالت تا شب یلدا واریز می‌شود/ چه کسانی سود یک میلیون و 200 هزار تومانی می‌گیرند؟

شیوع بیماری جدید در چین، نگرانی در سایر کشورها

داور زن ایرانی در المپیک پاریس

راه های همبستگی با غزه

دوباره باید ماسک بزنیم؟

ابر چالش خوزستان مدیریت است

شرایط پذیرش بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شریف اعلام شد

درخواست جنبش عدم تعهد برای تحقیق درباره استفاده رژیم صهیونیستی از سلاح‌های شیمیایی

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اعلام کرد بودجه 700 میلیارد تومانی برای تبدیل موتورسیکلت‌های بنزینی پایتخت به برقی

رئیس سازمان بورس اعلام کرد سهام عدالت فعلا فروشی نیست/ واریز اولین مرحله سود سهام عدالت در آذرماه

در دیدار سفیر عربستان و رییس سازمان حج مطرح شد مساعدت عربستان برای ازسرگیری عمره ایرانی‌ها

ماجراهای حنجره طلا آماده نمایش می شود

وزیر کار: منابع افزایش حقوق بازنشستگان پیش بینی نشده است

برندگان و بازندگان واردات خودرو

شرایط برقراری پوشش بیمه‌ای «فریز تخمک» و «رحم اجاره‌ای»

واکنش خمس به پیشنهاد باشگاه اسپانیایی

CR7 تنها نیست؛ از نمونه‌های خارجی تا الگوی ایرانی

اوضاع بر وفق مراد یحیی و شاگردانش

سفیر ایران در دوحه: تعامل نزدیکی با قطر داریم/ 14 زندانی ایرانی آزاد شده‌اند

عذرخواهی بیرانوند از کریستیانو رونالدو

تشریح اجرای طرح های آبرسانی در جنوب سیستان و بلوچستان